Żegnaj, Retmanie!

Szymon Pawlicki 1935-2021

Rankiem 25 stycznia 2021 roku zakończył swą ziemską wędrówkę Szymon Pawlicki. Urodził się w Koninie, tu oddawał się pasji wodniactwa, poznał swoich kolegów, tu zaczął karierę aktorską w kabarecie "Koński Ogon" przy Powiatowym Domu Kultury, stąd wyruszył na podbój świata.
Gdy wrócił do Ślesina oddał się pasji wodniactwa i dołączył do Towarzystwa Przyjaciół Konina. Wraz z ekipą koleżeństwa ze szkolnych podwórek założył komitet budowy pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Koninie. Wcześniej za Jego sprawą wmurowano tablicę pamiątkową w ścianę ratusza. W 2008 roku doprowadził do odsłonięcia popiersia Marszałka, zamawiając je u gdańskiego artysty Czesława Gajdy, zmarłego w 2019 roku.

Zawsze aktywny, zorganizował ogólnopolskie flisy i regaty papieskie. Swoją obecnością zaszczycił uroczystość na cmentarzu z I wojny światowej w Koninie 15 listopada 2009 roku, był gospodarzem konińskich Salonów Poezji w KDK. Czynnie wspierał konińskie kwesty cmentarne TPK.

Łączymy się w bólu z rodziną.
Cześć Jego Pamięci!

Tytuł informacji pochodzi z wywiadu "Retman", który przeprowadził redaktor Koninianów Stanisław Sroczyński, zamieszczonego w nr 22 z 2005 roku. Suplement do wywiadu jest w nr 43 z 2006 roku. O pracach komitetu budowy pomnika można przeczytać w Koninianach 57, 59, 70 i innych.
Koniniana znajdują się na tej stronie w oddzielnej zakładce> KONINIANA.

Wróć