KONINIANA nr 190

Najmilsze Czytelniczki i Czytelnicy.
Nasz periodyk ukazuje się drukiem od 2003 roku dzięki współpracy z wydawcą Przeglądu Konińskiego. Wszystkie numery można przeczytać pod adresem www.tpk.konin.pl Polecamy cyfrowe archiwum, ale również zachęcamy do czytania bieżącej, papierowej wersji.

Staramy się kultywować tematy określone przez założycieli pisma. Marcowe wydania były zwykle poświęcone kobietom. Zwłaszcza nadredaktor Stanisław Sroczyński podkreślał, że jego zdaniem dzień 8 marca jest wciąż aktualnym świętem kobiet. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. W 1910 r. Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet.

W naszym piśmie autorki i autorzy mają równe prawa do publikowania swoich tekstów.

Autorka powieści fantasy - koninianka Paulina Bronisz

W bieżącym numerze przeczytacie Państwo artykuły Danuty Olczak, Marii Cieślak, Tomasza A. Nowaka (wybuchowy temat) i debiutującej u nas Pauliny Bronisz. Kontynuujemy wypytywanie pana Stanisława Lenia. I jeszcze trochę o naukowcach i kobiecym rondzie.

 

Aby do wiosny!
Po 2 tygodniach od ukazania się drukiem numer będzie można przeczytać na naszej stronie w zakładce KONINIANA.
http://www.tpk.konin.pl/index.php/koniniana.html

Za pomocą wyszukiwarki można odszukać rok, autora lub tytuł artykułu.

Redaktor prowadzący - Wanda Gruszczyńska

Zjeżdżając z wiaduktu Przemysła II trafiamy na rondo Janiny Komornickiej. Rada Miasta nadała tę nazwę w 2021 roku

Wróć